براي مستقل بودن بايد پول داشت.
براي پول داشتن بايد کار کرد.
براي رساندن پول تا آخر ماه بايد صرفه جويي کرد!
و براي صرفه جويي بايد هر از گاهي هم سوار اتوبوس شد!

پسرک تا سوار شد شروع کرد به زدن. اکاردئون دستي با تمام شدت به صدا دراومد.
و شروع کرد به خوندن.گل گلخونه من....يکي يکدونه من.....چراغ خونه من.....اومدم باز...اومدم باز......
صورتش از سياهي مثل شبه. چشماش و دندوناش مثل ماه و ستاره.لباسش زياد نيست.شايد گرماي جنوب داره تو تنش....صداش اما...صداش زنگ عجيبي داره.همينطور که ميخونه صداش ميچرخه و ميچرخه توي تمام تنم. به قلبم که ميرسه قلبم ميگيره. به چشمام که ميرسه فقط خيره ميشم بهش. به گلوم که ميرسه و به دهنم. دهنم قفله. باز نميشه.حتي به لبخندي هم باز نميشه.
نه من و نه هيچکس ديگه اي توي ماشين از ساز زدن پسرک خوشحال نيستيم.انگار پشت سازش يه دنيا درده. انگار پشت صداي آوازش هق هق گريه اس. تک و توک اسکناس هارو از اينور اونور ميگيره. ديگه مردمم خسته شدن انقدر از اين پسرک هاي آواز خون و فال فروش و گل فروش و ..... ديدن.
ديگه همه ميدونن اين پولا دردي ازشون دوا نميکنه...
بدن برهنش کم و بيش از زير بلوز نه چندان کلفتش ديده ميشه.
اين جمله از کتاب سرخ جامه منم يادم ميفته.

کاش پوست تن من به وسعت روحم بود.
کاش پوست تن من به وسعت روحم بود.

و به اين فکر ميکنم که کاش پوست تن اين پسرک فقط اونقدر گرم نگهش بداره که طاقت موندن توي خيابون از صبح تا شب رو داشته باشه.
طاقت داشته باشه که بخونه گل گلخونه من.... يکي يکدونه من......

/ 8 نظر / 4 بازدید
كيوان

آهان!...حالا شد!...اون پسر...زندگيشو فرياد ميزنه و ما حتي زندگيمونو باور نميكنيم!...چه برسه به فرياد!...راستي...ممنون از دلگرميت...گاهي شنيدن بعضي حرفها لازمه...فعلا...

shabro

آهو ... آهو ... بعضي وقتها نميشه دوست داشتن را گفت ... به يك دليل كوچك بچگانه ... دوري !!!

...

... چشاشو می بنده که تو نگاهت سرزنش رو نبينه ، صداشو بلند ميکنه و می خونه که بهت بگه من دارم می جنگم ، سازشو ميزنه که بهت بگه من تنها نيستم ، سازشو بغل ميکنه که بگه من همراه خودمو دوست دارم انقدر دوسش دارم که بتونم بغلش کنم ، حالا چشاشو که باز ميکنه چشايی رو می بينه که مرواريدی ازشون جاريه ، توی اون مرواريد ميبينه که خودش تنها نيست و اونوقته که می تونه بخنده ...

behnam

در جامعه ای که میزان دارائی ، اندازه* آدم* بودن را تعيين ميکند و *سود* هدفی است که همه *ارزشها* را وسيله ميکند و*پول* الهه مقدسی است که زشتيها را زيبا و دروغها را حقيقت و ناتوانائيها را توانائی جلوه ميدهد، خشم من يا تاسف شما کجای اين مناسبات را تغيير ميدهد؟ نگاه پاکت پر فروغ تر باد!

محسن

سلام....هی فلانی زندگی شاید همین باشد...

abolfazl

با عرض سلام و احترام:اين ما هستيم که انسانيت خود را با ماديات مقايسه کرده ايم! اگر به جای ظاهر آن فرد وبه جای آنکه به شغلش که ممر درآمد و معاشش است نگاه کنيم، می آمديم و روح زيبای او را تجسم می کرديم، آنگاه می ديديم که چرا او به جای هر شعری ، گل گلخونه من را می خواند... نمی دانم چون خودم نيز انسانيت را در همين ظواهر يافته ام. مطلب شما غمی را در دلم نهاد که باور بفرماييد علت آن را نيافتم!!! شايد نوعی شرمندگی از آن جوان باشد، نمی دانم!!!موفق باشيد.

ghese goo

سلام آهو ی زيبای من ... زيبا است ، ولی انسان برای آرزو هايش زنده است ، نه برای خودش ........ در آرزو همه چيز زيباست حتی صدای يک کارخانه ی آجر سازی که محمد ۱۲ ساله در ساوه کار می کند ، محمدی که ۴ سال است خرج يک خانواده ی ۵ نفری را می دهد .......... به من سر بزن ...

علی شپل

می تونم بپرسم چند تا بهار توی زندگی دیدی ؟